דמיון מודרך

"כדי להביא משהו אל חייך, דמיין שהוא כבר שם" ריצ'ארד באך

אולי זה יפליא אתכם לשמוע שאתם משתמשים בדמיון באופן שמשפיע עליכם כל הזמן מבלי לדעת שזה מה שאתם עושים.

זה קורה כשאתם חולמים בהקיץ, כשאתם נזכרים בחוויות שונות מהעבר, כשאתם חושבים על אנשים או סיטואציות מסויימות .

כך קורה גם לגבי חוויות עתידיות שלכם שאתם מדמיינים , למה הכוונה?  לדוגמא- בכל פעם שאתם מעלים בראש תסריט של משהו שאתם מתכוונים לעשות, אתם בעצם מדמיינים את זה כבר קורה. לדוגמא כשאתם חושבים על משהו חשוב שאתם רוצים להגיד למישהו שעלול לעורר ויכוח, אתם כבר מדמיינים מה אתם אומרים, איך השני מגיב ויוצרים תסריט שלם בדמיון שלכם.

יש מי שנוטה באופן טבעי לדמיין תסריט חיובי שזה מעולה, אך מה קורה אם אתם מאלו הנוטים לתסריטים שליליים?

מה זה דמיון מודרך (Guided Imagery)

דמיון מודרך ׁהוא כינוי לתחום רחב הכולל סוגי עבודה שונים עם הדמיון. תחום זה בעצם נולד מתוך העולם הרחב של המדיטציה ולקח אותו למקום פעיל ודינאמי. השימוש בו נעשה במטרה להביא לריפוי, לאיזון, הגשמת מטרות והתפתחות אישית.

 במה השימוש בדמיון מודרך עוזר

השימוש בדמיון מודרך מצויין למספר מטרות עיקריות:

 1. הרפייה ורוגע – מצויין גם להתמודדות עם סטרס חרדה ופוביות.
 2. הגעה לתכנים בלא מודע על מנת לפתור תקיעות וקושי ו/או תובנות ופיתרונות המאפשרים "ריפוי" בזמן  קצר יחסית. מעולה גם לכל אדם החש ריקנות, קונפליקט פנימי או בלבול.
 3. יצירת שינוי חיובי רצוי (בעבודה עם התמונות במוח)- מתאים להתמודדות עם מגוון בעיות, בין השאר, שינוי דפוסי התנהגות או הרגלים מזיקים ולא רצויים.

 דמיון מודרך מתאים להתמודדות עם-

 1. סטרס, חרדה, פוביות
 2. זיהוי ושינוי אמונות מגבילות
 3. גמילה מהרגלים לא רצויים (עישון/ כסיסת ציפורניים/ אכילה רגשית ועוד)
 4. פתרון קונפליקטים פנימיים ובינאישיים
 5. סגירת מעגלים (שכול, גירושין, מחלות סופניות ועוד)
 6. מחשבות טורדניות
 7. דימוי עצמי נמוך
 8. בעיות פיריון
 9. התמודדות עם משברים שונים (משברי גיל, זוגיות, פיטורין, זהות ועוד)
 10. שליטה בכאב
 11. בעיות שינה
 12. גילוי משאבים פנימיים ושימוש בהם
 13. בלבול ומועקה לא מוסברים
 14. הכנה לקראת פרוצדורות רפואיות (הפחתת כאב ותופעות לוואי, התאוששות מהירה)
 15. שיפור השגים (ספורט, ראיון עבודה ועוד)

מה הופך את הדמיון המודרך לכל כך מוצלח ואפקטיבי? 

הדמיון המודרך תופס תאוצה ופופולאריות הולכת וגוברת במיוחד בעשורים האחרונים. בעקבות מחקרים מדעיים רבים שנערכו בנושא הוכח כי המוח האנושי מגיב נוירולוגית באופן דומה לארועים שקורים לנו במציאות ולאלו מהדמיון.

לא רק שמופעלים אותם מרכזים במוח, אלא גם התגובות הפיזיולוגיות והכימיות של הגוף פועלות כאילו זה קורה באמת. כיום יודעים שיש לדמיון כוח רב על המיינד שלנו!

בזמן שאדם מדמיין לדוגמא תסריט מפחיד בראשו, הוא חווה תגובות פיזיולוגיות המאפיינות מצב של סכנה – כך קורה במצב של התקף חרדה או פוביה, זהו תוצר פיזיולוגי של תמונה/ סרט דמיוני במוח!

כלומר- המוח שלנו לא יודע להבחין בין מציאות ודמיון!  

היופי שבזה הוא שאנו רותמים את העובדה הזו לטובתנו, זה בעצם המפתח לשימוש בשיטה זו.

מה אומרים המחקרים בנושא

כיום ידוע ומוכח מחקרית שהמוח שלנו גמיש וניתן לשינוי (הספר "המוח הגמיש" של  דוידג' נורמן ממחיש זאת). גם אם אתם אנשים לא ויזואלים ולא רואים תמונות בדימיון אלא חושבים אותם או שומעים אותם העבודה עם "התמונות" של המוח מתאימה גם לכם.

לדמיון יש הסטוריה ארוכה של מסורת ריפוי גם בטקסים בתרבויות שונות, הרעיון של "נבואה המגשימה את עצמה" קשורה לכוחו של הדימיון להשפיע על הגוף, כך למשל כשאדם היה משוכנע שהוטלה עליו קללה והוא עומד למות הוא היה גורם לעצמו לחלות ולמות. במקרים בהם אותו אדם שכנע את עצמו שמרפא השבט יודע איך לבטל את הקללה והאמין שהטקס אכן הסיר אותה הוא נשאר בחיים. בשני המקרים האדם דמיין תסריט בראש לפי המחשבות והאמונות שלו וכל אחת מהן הובילה לתוצאה אחרת.

כיום תופעה זו נקראת בשפה מדעית אפקט הפלסבו (Placebo) שקשור בעצם ליצירת דמיון חיובי של ריפוי – נוצרת תמונת ריפוי במוח שמשפיעה על הגוף הפיזי. ואפקט ניצבו (Nocebo) שהוא האפקט ההפוך השלילי והלא רצוי.

מחקרים רבים בנושא הראו איך מספיק לדמיין משהו כדי שנגיב רגשית ובהתאמה הגוף שלנו יגיב פיזיולוגית עד לרמה של קצב עיכול, קצב חילוף חומרים בתאים, רמות קורטיזול (הורמון המושפע מסטרס), שומנים בדם ואפילו תגובה חיסונית!

הבשורה הטובה והמשמחת היא שבאותו אופן אפשר להשפיע רגשית ופיזיולוגית גם לטובה – כמו הורדת רמות הקורטיזול , לחץ דם, שחרור אנדרופינים וכו' שמשפיע על המצב הנפשי.

דוגמא למחקרים כאלו ניתן לראות בעבודה של האונקולוג ד"ר קרל סיימונטון שהשתמש בשיטה זו על חולי סרטן וכן ד"ר ברני סיגל (מחבר הספר "אהבה, רפואה וניסים"). שניהם היו בין הראשונים שהאמינו, חקרו וגילו את כוחו של הדמיון מודרך על הפיזיולוגיה שלנו.

ישנם מחקרים נוספים רבים ומגוונים בנושא, כולם, באופן חד משמעי, מצאו שהכלי הזה הוא עוצמתי ומוצלח ליצירת שינויים ברמה הרגשית והפיזית (השפעה דו- סיטרית של גוף ונפש).

איך משתמשים בדמיון מודרך בקליניקה

 1. אנו משתמשים ביכולת שלנו ליצור במיינד תסריטים באופן שבו אנחנו בוחרים ויוצרים באופן מודע תסריטים חיוביים עבורינו (מוותרים על הסרטים ה"רעים" שאנחנו בוחרים אוטומטית) אפשר לומר שאנחנו מפסיקים לצפות בסרטי אימה ועוברים לקומדיות או דרמות עם סוף טוב (: במקום לראות איך אנחנו נכשלים אנו רואים איך אנו מצליחים.
 2. עבודה עם דמיון מודרך מאפשרת "להשקיט" את החלק השכלתני ולהגיע למידע המוסתר בלא מודע. היתרון בדרך זו הוא שבכך ניתן לחשוף חסמים והתנגדויות לא מודעים המנהלים אותנו שנים. בנוסף, להגיע לתובנות המאפשרות לנו להיפטר מהחסמים האלו.
 3. בעזרת השינויים ב"תמונות" שאנו יוצרים במוח ניתן להשפיע וליצור שינוי התנהגותי, רגשי ואף פיזי.

חשוב להבין כי התמונות המנטליות הן בעצם הבסיס הסובייקטיבי של כל אחד מאיתנו וקשורות לאמונות שלנו על עצמנו, על האחרים ועל העולם. זו הדרך בה אנו מפרשים את המציאות שאנו רואים וחווים, המחשבות שלנו על העבר והעתיד, המוטיבציה שלנו ועוד. תמונות אלו משפיעות אפילו ברמה הפיזית עד לרמה של – אם נחלה, איך נחלה ומה יעזור לנו להבריא.

אז איך זה מתבצע בתכל'ס

בתהליך דמיון מודרך אני מנחה אותך לדמיין התרחשות במקום מסויים, מדריכה אותך באופן שמאפשר לך להשלים חלק מהפרטים באופן שגם הלא מודע שלך יהיה שותף פעיל בבניית התסריט הזה.

לפעמים אני משלבת את הדמיון המודרך בשיחה רגילה, פעמים אחרות אני מתחילה מהנחיות להרפייה והגעה למצב מדיטטיבי (במצב זה של הרפייה המוח מאט את הפעילות שלו לתדר גלי אלפא ולעיתים גלי תטא, כשהמוח בגלים אלו החלק השיפוטי "זז הצידה" וקל יותר להגיע לתכנים לא מודעים). תוך כדי ההנחייה אני משתמשת גם בסמלים ומטאפורות (שפת הלא מודע המוכרת לכם אולי מהחלומות) התואמים למצב ולמה שעולה במפגש.

ישנם שני אופנים עיקריים של עבודה עם דמיון מודרך:

 1. פאסיבי– (כמו בדוגמא בתחילת הפוסט) מתאים לעבודה אישית ובקבוצות- בסוג זה אני מדריכה את המונחה לדמיין משהו והמונחה מקשיב לקולי ומדמיין בהתאמה (מה שעולה בדימיונו קשור לעולם הפנימי הייחודי שלו).  סוג זה ניתן לעשות לבד על ידי הקשבה למדיטציות דמיון מודרך מוקלטות כלליות.  בקליניקה אני בונה הדמייה ספציפית הכוללת תכנים וסמלים התואמים למטרת המונחה, לסגנון השפה ולעולם הסמלים האישי והייחודי שלו.
 2. אינטראקטיבי– מתאים לעבודה אישית בלבד- בסוג זה, תוך כדי ההנחייה, אני שואלת את המונחה שאלות לגבי מה הוא חווה או רואה ובהתאם  לתשובות אני בונה את ההדמייה תוך כדי התהליך וממשיכה להדריך. אופן זה של "שיחה" בדמיון מודרך מאפשר, בין השאר, העלאת תובנות מהלא מודע, לפעמים מגיעים למידע קריטי בנושא בו רוצים לטפל. בנוסף, מקבלים גם רעיונות ופתרונות מהלא מודע איך לטפל ולשנות את המצב באופן הכי נכון ומתאים למונחה.

התהליך בדרך זו מרתק ומאפשר קיצור תהליכים משמעותי באופן יחסי לשיטות אחרות.

התגובות שאני מקבלת מכל מי שעובר את התהליך הזה נפלאות: לדוגמא-  גבר שעבר תהליך בדמיון מודרך אינטראקטיבי בתהליך בו רצה להיפטר מהאימפולסיביות שלו: "זה מדהים איך שיחררתי לגמרי את ההתנהגות הזו, אני מרגיש חופשי לבחור אם להגיב מיד או לא, עכשיו כשאני יודע מאיפה זה מגיע זה כבר לא שולט בי ואפילו אין לי ממש צורך בזה, קשה להאמין איך משהו שליווה אותי כל כך הרבה שנים פשוט נעלם כל כך מהר…"

אישה שעברה תהליך בדמיון מודרך במטרה לשחרר לגמרי את ההתנהלות שלה בעבודה בסטרס אינסופי : "…המפגש הזה היה מהמשמעותיים בחיי …התמוטטתי למיטה והמוח פשוט עשה RESET מדהים!…"

אישה שסבלה מקשיי פריון – …"קשה לי להאמין שחשבתי שהרחם שלי הוא האוייב שלי וראיתי אותו כך, לא פלא שלא הצלחתי להקלט…"

לסיכום:

רובנו נצמדים אל השכל ולשיחות בתוך הראש שלנו שהם מאוד הגיוניים, המונולוג האנליטי הזה שרץ לנו בראש מתאר את המבט הסובייקטיבי שלנו על העולם ואנחנו שוכחים שיש בנו חלקים נוספים כמו- אינטואיציות, רגשות, תחושות, זכרונות ,מניעים, שאיפות ערכים, אמונות, תפיסות, מטרות וכו', שכולם באים לידי ביטוי מלא יותר בחווית "תמונות מנטאליות" יותר מאשר על ידי מודעות מילולית. אנחנו לא מקדישים תשומת לב לתמונות אלו ולרגשות שהן מעבירים בנו אנחנו בעצם שמים לב רק ל"קולות" האנליטים בחלק המודע שבנו.

דמיון מודרך הוא אמצעי עוצמתי ואנו משתמשים בו כדרך מהירה יחסית לשליפת תכנים רלוונטים מהלא מודע וכן כדרך להשפיע לטובה על התודעה והמוח וליצור שינוי התנהגותי ורגשי. במהלך התהליך עולות מחשבות לא מודעות באופן אסוציאטיבי ו/או כסמלים ומאפשרות להגיע לתובנות לגבי חסמים שונים שהמונחה לא היה מודע להם. לפעמים תוך כדי עבודה עולים גם רעיונות לפתרון הבעיה.

השימוש בכלי זה נעשה במישור המנטאלי – להרפייה, השקטת מחשבות אובססיביות, שינוי הרגלים לא רצויים, שינוי אמונות מגבילות, שיפור השגים ועוד. בנוסף, יש לו השפעה במישור הפיזי– לדוגמא בעבודה על  בעיות פריון, מכאובים גופניים כרוניים (כמו פיברומיאלגיה), הכנה לפרוצדורות רפואיות (ניתוח, שאיבת ביציות, טיפול כימותרפי) ועוד.

אחד הדברים הנפלאים שכל אחד יכול לעשות לבד הוא מדיטציות דמיון מודרך. אני ממליצה לתרגל באופן יום יומי, אפילו 10 דקות ביום זה נפלא, יש לכך השפעה נפלאה על המערכת החיסונית, שיפור יכולות כמו למידה וזכרון,תחושת רוגע ועוד.

"בני אדם אינם שבויים של גורלם, אלא רק של דמיונם" פרנקלין רוזוולט

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן